Včerajší sviatok Panny Márie Fatimskej premenil svet na jedno veľké more modlitieb. Od portugalskej Cova da Iria, kde vyše 430 000 pútnikov s rozsvietenými sviecami kráčalo v stopách troch pastierikov, až po srdce Ríma, kde pápež Lev XIV. pripomenul 45. výročie zázračnej ochrany sv. Jána Pavla II., sa k nebu niesla jediná prosba: „Vráťme sa k Bohu.“
Tento silný duchovný impulz sme však včera pocítili aj my na Slovensku. Ako portál Misia Fatima, spolu s našimi sympatizantmi a vernými katolíkmi, sme sa v tento významný deň zhromaždili na mieste symbolickom pre našu štátnosť – pred budovou Národnej rady SR.

Modlitba za zneuctený Kríž
Naším cieľom nebola len oslava výročia zjavení, ale hlboké odprosenie za obscénne verejné hanobenie svätého Kríža, ku ktorému došlo takpovediac na akademickej pôde. Je bolestné, že symbol, na ktorom Boží Syn vykúpil svet a ktorý tvorí základ nášho štátneho znaku, bol vystavený potupe pod rúškom „umenia“.
Modlitbu ruženca a apel na svedomie národa viedol s jemu vlastným zápalom otec Maroš Kuffa zo Žakoviec. Nad davom sa po celý čas týčila nádherná socha Fatimskej Panny Márie, ktorú obetavo držali dvaja mladí muži, pripomínajúc nám, že Ona je našou istotou v búrkach dnešnej doby.
Hlas viery a odvahy
Zhromaždenie podporili mnohé významné osobnosti duchovného, vedeckého a kultúrneho života:
- Duchovní otcovia: o. Ján Košiar a o. Tibor Halík.
- Akademická obec: prof. Štefan Hrušovský a prof. Helena Hrehová. (Na diaľku aj prof. Emília Hrabovec).
- Osobnosti: Za oblasť umenia sa prítomným silným príhovorom prihovoril Andrej Palko z Národného divadla Košice. Svoju vrelú podporu na diaľku vyjadrila aj pani Deana Jakubisková, ktorej prianím bolo, aby jej odhodlanie stáť za touto iniciatívou zaznelo aj verejne v médiách. Bývalý predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč, bývalý predseda vlády Ján Čarnogurský, ako aj viacerí bývalí poslanci, vrátne p. O. Nachmannovej, W. Oberhausera a ďalších zúčastnených osobností, podporili zhromaždenie nielen svojou prítomnosťou, ale aj vyjadreniami, ktoré budeme postupne publikovať na youtubovom kanáli Misie Fatima.
Prísľub zmeny na pôde parlamentu
Mimoriadne dôležitým momentom bol dialóg s prítomnými poslancami NR SR. Poslankyňa Dagmar Kramplová (SNS) verejne prisľúbila otvoriť tému hanobenia kresťanských a štátnych symbolov na pôde parlamentu s cieľom presadiť také legislatívne opatrenia, aby sa podobné urážlivé incidenty už neopakovali. K apelu sa pridal aj poslanec Marián Kéry, ktorý vyzdvihol význam fatimského posolstva a spolu s pani poslankyňou vyjadrili jednoznačný nesúhlas s urážlivým konaním študenta VŠVU a jeho následným verejným prezentovaním verejnosti.
V závere sme všetci v hlbokej pokore pokľakli pred Pannou Máriou, Spoluvykupiteľkou, ako ju titulovali početní pápeži, aby sme prijali požehnanie. Zo stretnutia sme odchádzali tak, ako hovorí fatimský patriarcha Rui Valério: „Prišli sme ako pútnici, odchádzame ako misionári.“
Ďakujeme každému jednému z vás, ktorí ste prišli, modlili sa a ukázali, že kríž pre Slovákov nie je len kusom dreva, ale živou cestou k spáse.
Panna Mária Fatimská, oroduj za nás i za naše milované Slovensko!



prijímajú apel od vdp. Kuffu

zdroj obr: Igor Jurečka

