Svetom katolíckych veriacich sa šíri naliehavá výzva: tisíce hlasov sa spájajú v jedinom apele adresovanom priamo Vatikánu – „Zachráňte Tradičnú Latinskú Omšu!“ Cieľom je zrušiť kontroverzný dokument pápeža Františka, Traditionis Custodes, ktorý drasticky obmedzuje slávenie tohto posvätného obradu a ohrozuje jeho budúcnosť po celom svete.
Kampaň, ktorú vedie skupina Verný Obhajca (Faithful Advocate), zrodená v diecéze Charlotte, naberá na obrátkach. Práve tam totiž nedávne zásahy biskupa Michaela Martina proti Tradičnej Latinskej Omši (TLM) vyvolali búrlivé reakcie, pripomínajúce vlnu nevôle, ktorá sa vzniesla po vydaní samotného dekrétu Traditionis Custodes.
Petícia Bez Precedensu
„Napíšte Svätému Otcovi: ‚Zachráňte TLM!‘“ – tak znie ústredná výzva, ktorá mobilizuje farnosti a katolíkov naprieč celou krajinou. Verný Obhajca vyzýva veriacich, aby zaplavili Vatikán listami, v ktorých žiadajú zrušenie dokumentu Traditionis Custodes a ochranu posvätnej liturgie.
Na webovej stránke organizácie sú k dispozícii vzorové listy, ktoré môžu veriaci použiť alebo si ich upraviť. Ich jadrom je naliehavá prosba k pápežovi o „obnovenie práv“ komunít sláviť Tradičnú Latinskú Omšu vo svojich farských kostoloch. V listoch sa apeluje na Svätého Otca, aby zvážil zrušenie klauzúl Traditionis Custodes, pretože „potlačenie tradičnej latinskej omše riskuje odcudzenie oddaných katolíkov, potlačenie duchovného rastu v rámci univerzálnej Cirkvi a podkopanie jednoty, ktorú sa snaží presadzovať.“
Boj o dušu Detroitovej arcidiecézy
Situácia je obzvlášť dramatická v Detroitskej arcidiecéze. Tam, kde sa donedávna Tradičná Latinská Omša slávila na 28 miestach, ich počet má od 1. júla 2025 klesnúť na púhe štyri. Táto rana hlboko zasiahla tamojších veriacich, ktorí sa teraz pridávajú k celosvetovej výzve. Špeciálne vzorové listy sú dostupné pre veriacich z diecézy Charlotte a arcidiecézy Detroit, ako aj všeobecný list pre kohokoľvek na svete.
Kanonické právo na strane veriacich
Petícia skupiny je v súlade s kanonickým právom, ktoré jasne stanovuje: „Veriaci v kresťanstve majú slobodu oznamovať pastierom Cirkvi svoje potreby, najmä duchovné, a svoje túžby.“ (kán. 212 §2). Verný Obhajca taktiež poukázal na video rozhovor s otcom Piusom Pietrzykom o obmedzeniach právomoci biskupov, pokiaľ ide o obmedzenia omše, čo dodáva kampani ďalšiu právnu váhu.
Doktor Peter Kwasniewski navyše zdôrazňuje, že Tradičná Latinská Omša bola definitívne schválená bulou svätého Pia V. Quo Primum. Táto historická bula výslovne uvádza:
„(Na) základe našej apoštolskej autority udeľujeme a natrvalo pripúšťame, že pri spievaní alebo čítaní omše v akomkoľvek kostole sa má tento misál odteraz bezvýhradne dodržiavať bez akýchkoľvek výčitiek svedomia alebo strachu z akéhokoľvek trestu, súdu alebo pokarhania a môže sa slobodne a zákonne používať… Rovnako vyhlasujeme a ustanovujeme… že tento dokument nemožno odvolať ani zmeniť, ale zostáva vždy platný a zachováva si svoju plnú účinnosť…
Ak by sa však niekto odvážil spáchať takýto čin (t. j. zmeniť Quo Primum), mal by vedieť, že si tým vyvolá hnev všemohúceho Boha a blahoslavených apoštolov Petra a Pavla.“
V tejto súvislosti pripomíname Summorum pontificum pápeža Benedikta XVI. zo 7.7.2007, o používaní rísmskej liturgie, ktorá predchádzala reforme uskutočnenej roku 1970, vďaka ktorému sa množstvo katolíkov dozvedelo o tradičnej latinskej omši a vrátilo sa k nej. Stará liturgia, slúžená v katolíckej cirkvi po celé stáročia, a mimochodom ktorú zároveň navštevovalo najviac kanonizovaných svätých, ktorí z nej čerpali silu, nemôže byť nikdy považovaná za škodlivú alebo byť zakázaná. Napriek tomu následný pápež František svojím dokumentom Traditionis Custodes docielil obmedzovanie slúženia týchto omší.
Boj za Tradičnú Latinskú Omšu tak nie je len o liturgii, ale o duchovnej slobode a dedičstve viery. Zostáva otázkou, či hlasy tisícov veriacich dokážu presvedčiť Vatikán a zmeniť kurz.
zdroj: LifeSiteNews