Včera, v stredu 13. mája 2026 o 16:30, sa na sviatok Panny Márie Fatimskej uskutočnilo pred budovou Národnej rady SR významné stretnutie. Pod záštitou Misie Fatima sa tu stretli poslanci NR SR, pani Dagmar Kramplová a pán Marián Kéry, s kňazom Mariánom Kuffom a zástupcom kultúrnej obce Andrejom Palkom.

Stretnutie bolo reakciou na zhanobenie štátneho znaku. Stretnutie s poslancami NR SR sa uskutočnilo po odmietnutí prijatia otca Kuffu ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a zástupcami Ministerstva kultúry SR.

Hlavným bodom stretnutia a prijatia u poslancov NR SR bolo odovzdanie apelu na riešenie kauzy študenta VŠVU Kristiána Šmelka, ktorý sa dopustil hrubého zhanobenia štátneho symbolu. Jeho „umelecké dielo“, v ktorom zneuctil dvojkríž a celkovo štátny znak, považujeme nielen za útok na symbol národa, ale predovšetkým za zneváženie symbolu kresťanstva.





Prísľub legislatívnych zmien
Apel padol na úrodnú pôdu. Poslanci Kramplová a Kéry prítomným prisľúbili, že tému otvoria v pléne NR SR. Zároveň avizovali prípravu legislatívnych zmien, ktoré by zabezpečili, aby bolo hanobenie štátnych symbolov klasifikované ako trestný čin s prísnym postihom. Cieľom je zabrániť tomu, aby sa podobné prejavy tolerovali pod rúškom „umenia“.




Priebeh podujatia a účasť verejnosti
Podujatie (stretnutie poslancov s . Kuffom) prišli podporiť veriaci a občania z blízkeho i širokého okolia, ktorí sa o stretnutí dozvedeli prostredníctvom webu Misie Fatima, cez TVV alebo blog Andreja Palka. Počas stretnutia i po ňom odznelo viacero príhovorov osobností.

Prosba o trpezlivosť: Všetky materiály, videá a texty príhovorov momentálne spracovávame. Budeme ich postupne publikovať v priebehu nasledujúcich dní na našich komunikačných kanáloch.

Konfrontácia s pedagógom VŠ VU
Na mieste sa objavil aj docent Martin Piaček, pedagóg dotknutého študenta. Žiadal o priestor na verejnú prezentáciu priamo počas stretnutia. Ako sprostredkovatelia podujatia (Misia Fatima) sme mu však tento priestor NEDALI, nakoľko stretnutie bolo jasne definované ako stretnutie kňaza M. Kuffu s poslancami NR SR spojené s odprosujúcou modlitbou posvätného ruženca.

Naše predpoklady, že pán docent chce obhajovať konanie svojho študenta, sa potvrdili v jeho neskorších vyjadreniach pre médiá, ktoré poskytol po skončení modlitby svätého ruženca.

V súvislosti s touto kauzou sme včera navštívili aj pôdu VŠVU, kde nám bolo potvrdené, že predmetné vyobrazenie už verejnosti nie je prístupné na vzhliadnutie v jej priestoroch. Rovnako študent Šmelko jednu z fotografií zo svojho Instagramu odstránil v priebehu dňa, čo bola zrejme reakcia na to, že jeho alebo autora fotografie v galérii školy kontaktovala osoba zachytená na fotografií s jeho „umeleckým vyobrazením“ v pozadí, na fotografií, ktorú Šmelko zverejnil na svojom verejnom profile, odkiaľ to prevzali viaceré médiá, medzni inými aj Misia Fatima, pričom sme riadne uviedli zdroj fotografie. Autora fotografie Šmelko na Instagrame neuviedol.

Misia Fatima bude tému naďalej pozorne sledovať a informovať vás o ďalšom postupe. Na tému sme už upozornili aj iných alternatívnych mediách, opakovanie v živom vysielaní InfoVojny, Televízie Veci Verejné, Slobodnom vysielači, dali sme echo Rádiu Kompas a ďalším, aby na toto hanobenie znaku a zneuctenie kríža poukázali. Tieto tzv. „alternatívne médiá“ sleduje veľké množstvo ľudí a našim cieľom, spolu s farárom Kuffom bolo, je i naďalej bude na problém upozorňovať a apelovať na kompetentných, aby voči správaniu Šmelka vyvodili trestno-právnu zodpovednosť. Rovnako tak voči škole, ktorá toto konanie umožňuje a konanie svojich študentov obhajuje…
Na priebeh stretnutia dohliadala polícia. Prečo tam bola polícia, kto ich zavolal a ako (mylne) ich informovala sa dozviete v najbližších dňoch…

Z Misie Fatima ďakujeme všetkým prítomným za pokojný priebeh stretnutia, za vašu prítomnosť a za spoločnú modlitbu posvätného ruženca.

