„Jednota nemôže jestvovať na úkor pravdy.“ A prečo nie?

V dnešnom svete, a nanešťastie čoraz častejšie aj na najvyšších poschodiach samotnej Cirkvi, sme svedkami neustáleho tlaku na budovanie akejsi univerzálnej jednoty. Sme vyzývaní, aby sme odložili, ba čo viac, stierali dogmatické rozdiely, hľadali to, čo nás spája, a v mene pokoja a bratskej lásky jednoducho „súhlasili s nesúhlasom“. Rešpektovaná rehoľná sestra, matka Miriam, vo svojom nedávnom príhovore rázne a s prorockou jasnosťou odhalila túto nebezpečnú ilúziu: „Jednota na úkor pravdy je Satanov plán.“

Prečo pravá jednota nemôže byť výsledkom kompromisu s omylom?

Pravá katolícka jednota totiž nikdy nemôže byť výsledkom kompromisu s omylom. Akonáhle obetujeme pravdu na oltár falošného pokoja, nebudujeme Kristovo kráľovstvo, ale slúžime nepriateľovi ľudskej spásy.

Pasca spoločného slovníka a odlišného významu

Častým argumentom obhajcov náboženského synkretizmu a povrchnej jednoty je poukazovanie na to, že rôzne náboženstvá či kresťanské denominácie zdieľajú rovnaké pojmy. Matka Miriam reagovala na poslucháča, ktorý obhajoval mier a jednotu s moslimami poukazovaním na to, že meno Ježiš sa v Koráne spomína deväťdesiatkrát a islam ho považuje aspoň za Mesiáša a proroka (nie však za Božieho Syna a Vykupiteľa).

Odpoveď matky Miriam triafa priamo do čierneho: Aj keď meno Ježiša sa spomína v Koráne, v Knihe Mormonovej alebo v literatúre Svedkov Jehovových, nerobí to tieto náboženstva pravdivými: Svedkovia Jehovovi o Ježišovi neustále hovoria, no odmietajú jeho Božstvo. Mormóni popierajú Svätú Trojicu. „Jednota na úkor pravdy je Satanov plán.“ Židia v Kristových časoch ho považovali za proroka, no neuverili, že je Bohom.

„Nepriateľ by si želal, aby sme boli všetci zjednotení pod menom Ježiš bez toho, aby niekto vedel, kto Ježiš je… Spasí nás iba viera v pravého Krista zo Svätého Písma,“ upozorňuje matka Miriam. Je to obzvlášť nebezpečné, pretože hoci navonok používame tie isté slová, v skutočnosti nimi myslíme úplne protichodné veci. „Hovorím Vám, že moslimské náboženstvo je od satana. Ak čítate Korán, zistíte to, uvidíte oveľa viac ako meno Ježiš. Uvidíte tam, že každý, kto nie je moslim, má byť zabitý,“ vysvetľuje Matka Miriam, sama konvertitka na katolícku vieru.

Rozdelenie v Cirkvi: Odkiaľ pramení strata horlivosti?

Tento princíp – že jednota je neoddeliteľná od pravdy – sa neprejavuje len vo vzťahu k nekresťanským náboženstvám, ale bolesne zasahuje aj vnútro samotnej katolíckej Cirkvi. Ďalšia otázka smerovala k tomu, prečo diskusie o tradičnej latinskej omši (TLM) a Novus Ordo (novej omši) tak často vedú k rozdeleniu a prečo veriaci z tradičnej liturgie nedokážu navštevovať novú omšu s rovnakou horlivosťou.

Matka Miriam vysvetľuje, že veriaci samozrejme majú slobodu navštíviť novú omšu, no nemôžu z nej mať rovnakú duchovnú horlivosť. Dôvod je priamy: „Novus Ordo omša bola okradnutá o modlitby, rubriky*, úctu …“

Sestra to ilustruje hlbokým a osobným prirovnaním: Predstavte si, že vyrastáte v konzervatívnom tradičnom katolíckom domove. Domov bol plný úcty, chodilo sa na procesie, celá rodina sa postila a modlila pred veľkými sviatkami, ako je napríklad Nanebovstúpenie Pána. Každý večer sa spoločne modlil ruženec.

Potom odídete a po rokoch sa vrátite domov. Nájdete rodičov úplne premenených i navonok, mamu, ktorú ste nevideli v inom, ako v šatách, teraz v moderných rozťahaných džínsoch, ruženec sa už nemodlí, z viery sa stala len akási povrchná folklórna kultúra, a keď rodičom pripomeniete, že o dva dni je sviatok Nanebovstúpenia, iba mávnu rukou s poznámkou, že „veď to sa prekladá na nedeľu“.

Nemohli by ste s nimi zdieľať rovnaké nadšenie pre duchovný život, hoci ich stále milujete a ste súčasťou rodiny. A rovnako to funguje aj naopak. Samozrejme, človek, ktorý pozná iba Novus Ordo, nemôže hneď pristúpiť k tradičnej omši s rovnakým porozumením a zápalom, pretože vôbec netuší, o čo všetko bol ochudobnený. Človek nemôže milovať to, čo nepozná.

Falošná jednota, ktorý teší diabla

Mnohí katolíci sa dnes utiekajú k sentimentálnym modlitbám za jednotu, pričom veria, že Pán Ježiš jednoducho nedovolí Satanovi podkopať jednotu Jeho Nevesty. Realita cirkevných dejín a súčasná kríza nás však ukázali niečo iné. Boh dopustil tieto skúšky a rozdelenia práve preto, že ľudia opustili plnosť pravdy.

„Nikto z nás nechce rozdelenie,“ uzatvára matka Miriam, no jedným dychom dodáva to najpodstatnejšie: „Nemôžeme mať jednotu bez pravdy. Znovu opakujem, nemôžeme.“

Akákoľvek snaha o jednotu, ktorá obchádza pravovernosť, stiera dogmy, oslabuje úctu k liturgii, nie je dielom Ducha Svätého. Je to len politický kompromis, ktorý zraňuje Kristovo Srdce a teší diabla, pretože namiesto spásy duší prináša len duchovnú letargiu a rozklad. Ako tradiční katolíci preto musíme odmietnuť tento diktát falošného ekumenizmu a synkretizmu.

Spracované podľa: Mother Miriam Live (produkcia The Station of the Cross Catholic Radio Network). Špecifické pasáže a citácie pochádzajú z tematického výberu „Mother, Why Can’t We All Just Agree to Disagree?“ zverejneného na oficiálnom kanáli Mother Miriam Highlights. Všetkých pozývame k sledovaniu relácie.

________________________________________________________________________________

*Pozn. red.: Nová omša bola osekaná o mnohé invokácie svätých, modlitby a pod., čo zrejme nepotrebuje vysvetlenie, avšak, čo znamená termín rubriky a prečo o nich Matka Miriam hovorí s vážnosťou?

V liturgických knihách sa pokyny na to, ako sa má svätá omša slúžiť, tradične tlačili červenou farbou, zatiaľ čo texty, ktoré kňaz nahlas hovorí alebo spieva, boli vytlačené čiernou farbou. Medzi rubriky patrí presný návod na každý jeden pohyb a gesto kňaza pri oltári. V tradičnej latinskej omši (TLM) sú rubriky detailné a záväzné. Kňaz nemá prakticky žiadny priestor na kreativitu alebo vlastné nápady. Každé jedno gesto má hlboký mystický a teologický význam, ktorý chráni posvätnosť obety a upriamuje pozornosť na Boha.

Keď matka Miriam hovorí, že nová omša (Novus Ordo) bola „okradnutá o rubriky“, myslí tým to, že po liturgickej reforme bolo množstvo týchto predpisov vynechaných a z pohľadu tradičnej katolíckej teológie toto „osekanie“ rubrík viedlo k tomu, že sa z liturgie vytratilo viditeľné vyjadrenie hlbokej úcty (napríklad častejšie pokľaknutia pred Najsvätejšou Sviatosťou), čo nanešťastie postupne otvorilo dvere pre laxnosť a svojvôľu pri oltári a prejavilo sa neblahými následkami badateľnými dnes čoraz viac: Už Ján Pavol II. sa často sťažoval na prejavy svojvôle kňazov pri slúžení omší, ktoré v dnešnej dobe dosiahli obrovské rozmery. Navyše, nová omša bola osekaná o mnohé invokácie svätých, modlitby a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *