zdroj obr: kanál BabyCenter

Pre Katolícku cirkev je ochrana života od počatia kľúčovou doktrínou. No na prestížnej Katolíckej univerzite Notre Dame v Indiane sa rozvinul prípad, ktorý túto zásadu spochybňuje, a to priamo z akademickej pôdy. Hoci by sa očakávalo, že inštitúcia založená na katolíckych princípoch bude jednotná vo svojom pro-life postoji, činy jednej profesorky a následný súdny spor ukázali, aké krehké môžu byť tieto hranice.


Škandál Okolo „Bezpečného Priestoru“

V centre diania stála profesorka sociológie Tamara Kayová. Študentské noviny The Irish Rover v roku 2023 obvinili profesorku Tamaru Kayovú z aktívnej propagácie interrupcií. Ich investigatíva odhalila, že jej kanceláriu označovala tabuľka „BEZPEČNÝ PRIESTOR“ pre zdravotnú starostlivosť a záhadné písmeno „J“, ktoré si študenti vysvetľovali ako odkaz na potratové pilulky. Kayová údajne ponúkala aj finančnú pomoc na potraty a zdieľala informácie o cestovaní za interrupciami na sociálnych sieťach.

Profesorka sa bránila tým, že jej aktivity súkromného charakteru a že má podporu univerzity. „Aktívne to nerobím,“ vyhlásila a dodala: „Robím to ako súkromná osoba, takže to schválila univerzita… Hovorila som s dekanom a o politike som hovorila aj s ND Media.“

To však nezastavilo búrku kritiky a otázok o súlade jej činnosti s poslaním katolíckej univerzity.


Neúspešná Žaloba za Ohováranie

Kayová reagovala na obvinenia podaním žaloby na The Irish Rover za ohováranie. Tvrdila, že správy o jej dvernej tabuli sú „nepravdivé a hanlivé“, pretože výslovne nespomínali potratové pilulky. Popierala aj, že by povzbudzovala študentov k obhajobe potratov v mene akademickej slobody. Podľa nej, správy novín viedli k jej obťažovaniu a vyhrážkam.

Avšak, súd jej argumenty neprijal. V januári 2024 sudca Steven David zo St. Joseph County Superior Court zamietol Kayinu žalobu. Súd konštatoval, že profesorka neposkytla žiadne dôkazy o tom, že by The Irish Rover pochyboval o pravdivosti svojich tvrdení. Dodal tiež, že tvrdenia novín boli založené na „primeranom základe v zákone a faktoch“ a že Kayová nemohla očakávať, že jej pro-potratové aktivity zostanú nepovšimnuté.


Najvyšší Súd Potvrdil: Víťazstvo Žurnalistiky

Prípad nabral definitívny spád 26. júna, keď Najvyšší súd v Indiane odmietol žiadosť profesorky Kayovej o preskúmanie prípadu, s hlasovaním 4:1. Toto rozhodnutie nasledovalo po tom, čo už vo februári jej odvolanie zamietol aj Odvolací súd v Indiane.

„Definitívnym a konečným zamietnutím tohto neopodstatneného prípadu je potvrdená novinárska integrita Irish Roveru, ako aj čestné poslanie novín,“ uviedla redakcia The Irish Rover. Toto víťazstvo je nielen potvrdením ich novinárskej práce, ale aj dôležitým precedensom pre akademickú slobodu a zodpovednosť na katolíckych inštitúciách.


Otázniky Nad Katolíckou Identitou Notre Dame

Celý tento spor opäť otvoril dlhodobú debatu o tom, ako pevne sa Notre Dame drží svojich katolíckych koreňov. Hoci univerzita deklaruje, že „katolícke intelektuálne a morálne tradície poskytujú základ pre naše ašpirácie ako spoločenstva vedcov a administrátorov“, v posledných rokoch sa jej oddanosť tomuto základu stretáva s pochybnosťami.

Okrem prípadu profesorky Kayovej sa objavili aj ďalšie prípady:

  • Propagácia pro-potratových článkov: V roku 2022 Kancelária pre verejné záležitosti a komunikáciu Notre Dame propagovala pro-potratové články, ktorých spoluautorkou bola Kayová, napriek oficiálnej politike univerzity „uznávať a podporovať posvätnosť ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť“.
  • Podpora LGBT Pride Month: Účasť na mesiaci hrdosti LGBT, čo je v rozpore s katolíckym učením o sexualite.
  • Mandát očkovania COVID-19: Povinné očkovanie proti COVID-19 napriek použitiu fetálnych buniek z potratených detí pri vývoji vakcín.
  • Poistenie antikoncepcie: Ponúkanie poistenia na antikoncepčné metódy, ktoré môžu mať potratový účinok.
  • Pozývanie kontroverzných hostí: Pozvanie bývalého kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santosa, známeho svojou pro-potratovou politikou, aby predniesol prejav na promócii v roku 2023.
  • Organizovanie drag show: Usporiadanie podujatia, ktoré mnohí vnímajú ako provokáciu voči katolíckej morálke.

Prípad profesorky Kayovej a The Irish Rover slúži ako silné pripomenutie, že aj na inštitúciách so silným náboženským základom sa môžu objaviť napätia medzi deklarovanými hodnotami a individuálnymi činmi. Ostáva otázkou, ako sa Notre Dame popasuje s týmito výzvami a či si dokáže udržať svoju katolícku identitu v meniacom sa svete.


zdroj:LSN, provost.nd.edu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *