zdroj obr: kanál United States Conference of Catholic Bishops




Konferencia katolíckych biskupov USCCB sa obrátila na federálny súd s naliehavou žiadosťou zablokovať časť nového nariadenia o „prispôsobení sa potratom“, ktoré vydala Komisia pre rovnaké pracovné príležitosti. Biskupi sa odvolávajú proti predošlému súdnemu rozhodnutiu, ktoré im poskytlo len čiastočnú úľavu od tohto pravidla, a tvrdia, že je v rozpore s ich náboženskými zásadami.

Podľa sporného pravidla Komisie pre rovnaké pracovné príležitosti musí USCCB poskytovať zamestnancom úľavy v práci v prípade, že podstúpia potrat súvisiaci s liečbou zdravotného stavu. Problémom však je, že definícia „kvalifikovaných zdravotných stavov“ je mimoriadne široká. Zahŕňa „miernu“ alebo dokonca „malú“ úzkosť, depresiu, nevoľnosť, dehydratáciu či hormonálne zmeny, ktoré sú dôsledkom tehotenstva. To v praxi znamená, že prakticky akýkoľvek potrat by mohol byť klasifikovaný ako „zdravotne podmienený“, čo je pre biskupov neakceptovateľné.


Zákon o spravodlivosti pre tehotné pracovníčky a kontroverzné nariadenie

Sporné pravidlo vychádza zo Zákona o spravodlivosti pre tehotné pracovníčky (Pregnant Workers Fairness Act), ktorý bol schválený za prezidenta Joea Bidena. Tento zákon má zabezpečiť, aby zamestnávatelia poskytovali primerané úľavy na pracovisku ženám s obmedzeniami súvisiacimi s tehotenstvom, pôrodom alebo súvisiacimi zdravotnými stavmi. Hoci samotný zákon sa o potratoch vôbec nezmieňuje, nariadenie EEOC kontroverzne uvádza, že „mať alebo rozhodnúť sa nemať potrat“ sa kvalifikuje ako súvisiaci zdravotný stav.

Náboženské výnimky, ktoré pravidlo poskytuje, sú podľa biskupov nedostatočné, pretože sa posudzujú individuálne až po tom, čo je žiadosť o úľavu podaná a zamietnutá. Daniel Blomberg, hlavný právnik biskupov a viceprezident nadácie Becket Fund for Religious Liberty, označil tento prístup za „zjavne neadekvátny“.

O aké pravidlo ide?

Ide o pravidlo vydané Komisiou pre rovnaké príležitosti v zamestnaní (EEOC), ktoré sa týka úľav na pracovisku pre tehotné ženy. Toto pravidlo vychádza zo zákona nazývaného Zákon o spravodlivosti tehotných pracovníčok (Pregnant Workers Fairness Act).

  • Pôvodný zákon: Vyžaduje od zamestnávateľov, aby poskytovali „primerané úľravy“ pre zamestnankyne s obmedzeniami súvisiacimi s tehotenstvom, pôrodom alebo súvisiacimi zdravotnými problémami. Samotný zákon o potratoch nič nehovorí.
  • Pravidlo EEOC (to je problém): Toto pravidlo však rozširuje pojem „súvisiace zdravotné problémy“ tak, aby zahŕňal „podstúpenie alebo nepodstúpenie potratu“. To znamená, že podľa tohto pravidla by zamestnávatelia mali poskytovať úpravy aj v prípade potratov.

Prečo je to pre biskupov problém?

Blomberg pre agentúru CNA uviedol, že politika USCCB je nikdy neposkytovať úľavy súvisiace s potratmi, pretože to je v rozpore s ich náboženským presvedčením. Varoval, že dodržanie tohto mandátu by si vyžiadalo zmenu ich politiky, čo biskupi odmietajú urobiť. „Nemôžu zmeniť svoju politiku,“ zdôraznil Blomberg. „Nemôžu porušiť vieru, ktorá riadi ich činnosť.“

Je dôležité poznamenať, že mnohé iné katolícke a náboženské organizácie, ktoré tiež podali žalobu proti pravidlu EEOC o potratoch, získali plnú úľavu od tohto mandátu. USCCB je jedinou entitou, ktorej bola plná úľava zamietnutá.


Otázka úmyslu Kongresu a ochrany náboženskej slobody

Blomberg tvrdí, že implementačné nariadenia EEOC sú v rozpore so znením zákona a úmyslom Kongresu. „Kongres nemal v úmysle nútiť biskupov ani žiadne iné náboženské skupiny, aby kedykoľvek prispôsobovali potraty,“ dodal.

Žaloba biskupov sa okrem nesprávnej implementácie zákona odvoláva aj na ochranu náboženskej slobody zakotvenú v Zákone o obnove náboženskej slobody (Religious Freedom Restoration Act) a prvom dodatku ústavy, ktorý garantuje slobodné vyznávanie náboženstva.

Čo žiadajú biskupi teraz?

Žiadajú súd, aby úplne zablokoval pravidlo EEOC o úprave pracovných podmienok pri potratoch, kým prebieha ich odvolanie. Chcú, aby nemuseli vôbec poskytovať žiadne úľavy súvisiace s potratmi.


Boj o náboženskú slobodu a rozsah federálnej regulácie v otázkach týkajúcich sa potratov tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať na súdoch.

zdroj: Katolícka tlačová agentúra CNA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *