zdroj obr: youtubový kanál Latin Mass Society

V súčasnosti, keď sa svet mení a s ním aj výzvy pre Cirkev, znie posolstvo biskupa Athanasia Schneidera naliehavejšie než kedykoľvek predtým. Na nedávnej konferencii v Londýne, pri príležitosti 60. výročia Latin Mass Society, biskup Schneider zdôraznil kľúčovú úlohu radosti z katolíckej viery.


Cirkev pod útokom: Od heréz po modernizmus

Biskup Schneider jasne pomenoval hrozby, ktorým viera čelí. Strata alebo skazenie viery je podľa neho najväčším nešťastím človeka, pretože priamo narúša pravdivý vzťah duše k Bohu. Citujúc svätého Augustína, pripomenul, že ak zoslabne viera, ochladne aj láska.

Od svojich počiatkov bola Cirkev napádaná zvnútra aj zvonku. Herézy a nejasnosti ju ohrozovali zvnútra, zatiaľ čo prenasledovania viedli k odpadnutiu od viery. Biskup Schneider zdôraznil, že heréza aj odpadnutie sú zradou Krista, a prirovnal ich k „kúkoľu medzi pšenicou“, o ktorom hovorí evanjelium. Práve vďaka týmto útokom sa však tí, čo sú Bohom schválení, môžu prejaviť a posilniť svoju vieru.


Získajte knihu Útek od heréz na adrese MILODAR.MISIAFATIMA.SK
Získajte knihu Útek od heréz na adrese MILODAR.MISIAFATIMA.SK

Hlasy minulosti pre prítomnosť: Mučeníci a učitelia viery

Biskup Schneider nám priblížil svedectvá mučeníkov, ktorí zostali verní aj tvárou v tvár prenasledovaniu. Svätý Cyprián, biskup z Kartága v 3. storočí, opisuje „Kristových vojakov“, ktorí statočne odolávali svetu a stali sa príkladom neochvejnej viery. Ich vernosť premenila utrpenie na slávne víťazstvo.

Pýtame sa, prečo Boh dopúšťa herézy? Svätý Augustín nám dáva odpoveď: slúžia na prebudenie zo spánku nevedomosti, aby ľudia videli Božie svetlo. Svätý Vincent z Lérins z 5. storočia dodáva, že pravý katolík miluje Božie pravdy a cení si vieru nadovšetko. Zároveň varuje pred „profánnymi novotami slov“, ktoré podkopávajú vieru otcov a vedú k úpadku pravdy.


Hermeneutika kontinuity: Klamlivá taktika?

Biskup Schneider kriticky naznačil, že tí, ktorí zavádzajú nejasnosti a novinky v Cirkvi, sa často odvolávajú na takzvanú „hermeneutiku kontinuity“. V súvislosti s tým citoval svätého Vincenta z Lérins, ktorý vysvetlil, že Kristova Cirkev ako strážca doktrín nikdy nič nemení, nezmenšuje, nepridáva ani neodoberá. Jej úlohou je skôr formovať, objasňovať, upevňovať a zachovávať starodávnu doktrínu s vernosťou.

Súčasnú krízu Cirkvi vidí biskup Schneider v neurčitosti a koexistencii protichodných doktrín a praktík, čo sú základné charakteristiky modernizmu. To podľa neho nevyhnutne vedie k narušeniu viery minulých generácií.

zdroj obr: youtubový kanál Latin Mass Society

Poslanie kléru a prorocké varovania

Biskup Schneider naliehavo vyzval klérus, aby „zachoval neporušený a nefalšovaný talent katolíckej viery“. Prirovnal to k odovzdávaniu pravého zlata, nie olova či mosadze. Biskupi a pápež majú podľa neho vážnu povinnosť chrániť stádo pred herézami ako „dobrí lekári“, ktorí sa neboja použiť aj radikálne metódy pre uzdravenie.

Zazneli aj prorocké slová kardinála Karola Wojtyłu z roku 1976, ktorý hovoril o „najväčšej historickej konfrontácii“ medzi Cirkvou a anti-Cirkvou, evanjeliom a anti-evanjeliom. Tieto slová sú dnes rovnako aktuálne, ako keď boli vyslovené.


Odhodlanie katolíkov: Nenechať sa znechutiť

Svätý John Henry Newman už v roku 1879 prorocky varoval pred liberalizmom v náboženstve, ktorý tvrdí, že „jedna viera je rovnako dobrá ako druhá“. Biskup Schneider zdôraznil, že táto doktrína denne získava na sile.

Napriek tomu povzbudil k radosti z viery a k jej uchovávaniu bez kompromisov. Pripomenul, že Cirkev bojovala po tisícročia za pravdu a „nikdy nemôže byť porazená herézami“. Svätí, ako svätá Alžbeta Hesselbladová, ktorá pred 100 rokmi vyhlásila, že jej viera zostane neotrasená, aj keby ju stratil pápež a všetci kňazi, sú dôkazom nezlomnej sily viery.


Viera ako liek: Loď Petrova

Biskup Schneider na záver vyzval veriacich, aby boli nebojácni a sebavedomí, pretože „pravý katolík má nadprirodzené videnie Kristovho víťazstva“. Považovať utrpenie za pravdu za česť je dôležité, lebo „nie je správne, aby sme slúžili času, musíme slúžiť Pánovi“.

S odkazom na loď svätého Petra pripomenul, že Cirkev je katolícka, pretože prináša univerzálny liek na univerzálnu chorobu – hriech. Záverečné slová biskupa Schneidera sú výzvou k radosti z katolíckej viery a k jej uchovávaniu pod zástavou Krista Kráľa.


Čo si myslíte o prorockých slovách biskupa Schneidera a ich aktuálnosti pre dnešnú Cirkev? Podeľte sa s nami o svoje názory v komentároch.

zdroj: youtubový kanál Latin Mass Society

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *