Pápež Lev XIV. dnes po prvýkrát celebroval novú „Omšu za starostlivosť o stvorenie“ v záhradách Castel Gandolfo. Táto votívna omša využíva nové liturgické texty, ktoré pápež schválil už 8. júna.

Omša sa konala s malým počtom prelátov vrátane arcibiskupa Vittoria Violu, tajomníka Kongregácie pre Boží kult, a arcibiskupa Johna Josepha Kennedyho z Dikastéria pre náuku viery.


Pozadie a význam nových textov

Nové omšové texty, zverejnené 30. júna a predstavené 3. júla, boli pridané k votívnym omšiam Rímskeho misála. Ich príprava sa začala už za pápeža Františka a boli určené na desiate výročie jeho encykliky Laudato Si‘, ktorá sa venuje klimatickým zmenám.

Dekrét o vyhlásení nových textov zdôrazňuje, že Dikastérium pre Boží kult považovalo za vhodné zaviesť túto omšu, pretože „dielo stvorenia je vážne ohrozené kvôli nezodpovednému používaniu a zneužívaniu dobier, ktoré nám Boh zveril do starostlivosti“ (citujúc Laudato Si‘, č. 2).

Homília pápeža Leva a miesto omše

Miesto omše, pápežské záhrady v Castel Gandolfo, bolo symbolické. Je tu totiž zriadené centrum „Borgo Laudato Si“, ktoré vzniklo z encykliky s cieľom propagovať jej ideály. Pápež Lev označil záhradu za „laboratórium“, kde sa má žiť harmónia so stvorením.

Vo svojej homílii pápež Lev zdôraznil, že Františkove spisy sú stále aktuálne vo „svete, ktorý horí, a to ako kvôli globálnemu otepľovaniu, tak aj kvôli ozbrojeným konfliktom“. Lev tiež spomenul, že prírodné katastrofy sú čiastočne spôsobené „ľudskými excesmi a ich životným štýlom“.

Pápež Lev XIV. pricestoval do Castel Gandolfo v nedeľu, 6. júla, kde zostane do 20. júla na duchovné cvičenia.


Pozoruhodná neustála podpora parížskej dohody

Vatikán sa v roku 2022 oficiálne pripojil k Rámcovému dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) a Parížskej dohode o klíme. František obhajoval tento krok slovami, že „Matka Zem plače a úpenlivo nás prosí, aby sme skoncovali s naším zneužívaním a s jej ničením.“

Je prekvapujúce, že Parížska dohoda, ktorá tvorí základ väčšiny súčasnej agendy „klimatických zmien“, si stále udržiava výraznú podporu. Deje sa tak aj napriek jej kľúčovým pro-potratovým princípom, ktoré súvisia s cieľom OSN vytvoriť univerzálne „právo“ na potrat, ako je uvedené v cieli 5.6 trvalo udržateľného rozvoja.

zdroj: LifeSiteNews, kathpress

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *