Kardinál Zen vedie procesiu Božieho Tela v Hongkongu: Prejav viery a vzdoru
V nedeľu Božieho tela, 22. júna, sa v Hongkongu odohrala udalosť, ktorá presiahla rámec bežnej náboženskej slávnosti. Kardinál Joseph Zen Ze-Kiun, emeritný biskup Hongkongu, nielenže celebroval tradičnú latinskú omšu, ale viedol aj eucharistický sprievod ulicami mesta. Tento akt, ktorý oznámil na svojom účte X, bol interpretovaný ako silné svedectvo viery a prejav vzdoru v čase pretrvávajúceho napätia medzi Vatikánom a čínskou komunistickou stranou (ČKS).
Slávnosť Božieho Tela a posolstvo kardinála Zena
Kardinál Zen, 93-ročný prelát, zdieľal na sociálnej sieti svoje myšlienky k slávnosti: „Slávime slávnosť Corpus Christi, sviatok, ktorý Cirkev ustanovila práve preto, aby veriaci mohli Bohu dovoliť hlbšie vstúpiť do ich každodenného života prostredníctvom najsvätejšej Eucharistie.“ Po slávení tridentskej omše vo farnosti Márie Pomocnice kresťanov viedol sprievod, vynášajúc Najsvätejšiu Eucharistiu z kostola a prechádzajúc ulicami kampusu.
Kardinál Zen vo svojom príspevku vyjadril aj hlbokú reflexiu o prítomnosti Krista v Eucharistii: „Ježiš je skutočne Emanuel – Boh s nami. Tak veľmi túži byť s nami, že nám zanechal túto úžasnú sviatosť, v ktorej sa nám ponúkol pod podobou chleba a vína, aby sme ich jedli a pili.“ Zdôraznil, že hoci jedlo, ktoré jeme, sa stáva súčasťou nášho tela, prijatím Ježiša sa stávame Jeho Telom. Zároveň pripomenul Ježišove slová o Jeho Srdci, ktoré „tak veľmi milovalo ľudí, a predsa je tak málo milované na oplátku,“ a dodal, že v skutočnosti to nie je Ježiš, kto nás potrebuje, ale my Jeho. „Zabudnúť na Ježiša je naša najväčšia strata.“
Odvážny prejav viery v politicky citlivom prostredí
Kardinál Zen je známy svojou otvorenou kritikou ČKS a niektorých aspektov pontifikátu pápeža Františka, vrátane obmedzení tradičnej latinskej omše a dohody Vatikánu s Čínou o menovaní biskupov. Preto jeho verejný akt podpory tradičnej latinskej omše a eucharistická procesia boli vnímané ako odvážne vyhlásenie.
Mark Simon, dlhoročný priateľ kardinála Zena, potvrdil, že tento akt má poslať jasný odkaz. Pre National Catholic Register (NCR) uviedol: „Rozpráva sa so svojimi ľuďmi a dáva im vedieť, že je stále tu. A samozrejme je za latinskú omšu. Slúži ju a tým dáva Leovi [pravdepodobne pápežovi Levovi XIV., pozn. red.] najavo, kde stojí.“ Simon tiež dodal, že kardinál Zen je „veľmi zdatný v oblasti PR“ a vie, že jeho kroky „nebudú šťastné“ pre ČKS. Zároveň však Simon zdôraznil, že kardinál sa nesnaží komunistickú stranu provokovať, ale skôr povzbudiť čínskych katolíkov, aby zostali verní Svätej stolici bez podriadenia sa čínskemu štátom schválenému katolicizmu.
Podobne David Alton, člen britskej Snemovne lordov, reagoval na príspevok kardinála Zena so slovami: „Hongkonský kardinál Joseph Zen je vynikajúcim náboženským vodcom našej doby – odmieta opustiť svoj ľud a odmieta vyhovieť požiadavkám Čínskej komunistickej strany. Inšpiruje všetkých, ktorí sú prenasledovaní za svoju vieru.“
Nádej a sila pre prenasledovaných katolíkov
Pre mnohých čínskych katolíkov, ktorí čelia prenasledovaniu zo strany ČKS, je tento akt kardinála Zena zdrojom nádeje a sily. Eucharistiá procesia v Hongkongu bola vnímaná ako verejná demonštrácia neochvejnej viery tvárou v tvár útlaku. „Sviatostná prítomnosť nášho Pána Ježiša Krista (ktorú nám pripomína sviatok Božieho tela) je zdrojom veľkej útechy a sily pre mnohých prenasledovaných katolíkov v Ázii, ktorí sa chcú držať tradičného učenia Svätej Matky Cirkvi,“ uvádza sa v jednom z textov.
Rozhodnutie kardinála Zena celebrovať tradičnú latinskú omšu je navyše pozoruhodné vzhľadom na globálne obmedzenia tejto formy liturgie po dokumente Traditionis Custodes. Sám kardinál v roku 2021 vyhlásil, že latinská omša „je niečo veľmi vzácne a veľmi prospešné pre zbožnosť a posilnenie viery“, a naznačil, že motivácia za Traditionis Custodes nemusí pochádzať od pápeža Františka, ale od „ľudí okolo neho, najmä v Štátnom sekretariáte“.
Tento odvážny prejav viery a obhajoba ortodoxnej katolíckej doktríny a tradičnej liturgie zo strany kardinála Zena slúži ako inšpirácia pre katolíkov na celom svete, najmä pre tých, ktorí čelia prenasledovaniu. Jeho modlitby a neochvejné svedectvo sú dôležité pre Cirkev v Číne, ktorá sa snaží zostať verná Svätej stolici uprostred tlaku a prenasledovania.
zdroj: sieť X, LSN, the Remnant, NCR