V odľahlých skalách v juhovýchodnom Francúzsku sa nachádza jaskyňa La Sainte-Baume. Je to jedno z najstarších pútnických miest na svete, ktoré je úzko spojené s Máriou Magdalénou. Podľa tradície tu totiž strávila posledných 30 rokov svojho života.
Katolícka cirkev si ju ctí ako „apoštolku apoštolov“ a pre dominikánov je sekundárnou patrónkou ich rádu, ktorý bol založený práve vo Francúzsku. To je aj dôvod, prečo sa o toto pútnické miesto dodnes starajú práve dominikánski bratia. Ich hlavnou úlohou je vítať pútnikov a sprevádzať ich na ich ceste.
Podľa frátra Vincenta-Thomasa Rista z Toulouse je na Márii Magdaléne najzaujímavejšie to, koľko rôznych ľudí priťahuje. V La Sainte-Baume sa stretávajú všetci: od oddaných katolíkov, cez turistov na dovolenke, konvertitov z islamu, sestry na púti, až po ľudí, ktorí veria, že sú jej reinkarnáciou.
Kto bola Mária Magdaléna?
Mária Magdaléna je jednou z najvýznamnejších žien, o ktorých sa píše v Novom zákone. Jej meno je odvodené od mesta Magdala v Galilei, kde sa narodila. Tradične sa považuje za príklad dokonalej konverzie a znak nádeje pre všetkých hriešnikov. Jej svedectvo o vzkriesení Ježiša je pilierom kresťanskej viery. V roku 2016 Katolícka cirkev dokonca povýšila jej liturgickú spomienku z pamätníka na sviatok.
Viac o MM sme písali tu: https://www.misiafatima.sk/maria-magdalena-od-hriesnice-k-svedkyni-nadeje-a-apostolke-apostolov/
Historická tradícia jej cesty
Podľa ústnej tradície, zaznamenanej dominikánom Jacobusom Voraginem v 13. storočí, Mária Magdaléna, spoločne s ďalšími prenasledovanými kresťanmi, utiekla na lodi a pristála na juhu Francúzska. Tam najprv šírila evanjelium v Marseille a potom sa uchýlila do spomínanej jaskyne, kde sa oddala modlitbe a pokániu. Tento príbeh rezonuje aj s dominikánskym rádom, ktorý bol v minulosti známy ako „rád pokánia“.
Jej telo bolo údajne pochované v Saint-Maximin, no v 8. storočí bolo ukryté pred nájazdmi. Neskôr, v 13. storočí, boli jej relikvie znovuobjavené a dominikáni boli poverení ich strážením. Dnes sa relikvie nachádzajú v krypte Baziliky svätého Maximina a vedci potvrdili, že patria žene zo Stredomoria, ktorá žila v 1. storočí a zomrela vo veku približne 90 rokov.
V La Sainte-Baume sa teda stretáva bohatá história, duchovná tradícia a rozmanité príbehy ľudí, ktorých inšpirovala jedna z najvýznamnejších žien kresťanstva. Napriek tomu, že ide o náboženské miesto, priťahuje široké spektrum ľudí a to dokazuje, že príbeh Márie Magdalény je stále živý a aktuálny.
zdroj: Katolícka tlačová agentúra CNA