zdroj: kanál EWTN - Bishop of Limburg Says Changes Should be Made to Church Teaching on Sexuality

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie, biskup Georg Bätzing, sa ocitol pod paľbou kritiky. Dôvodom je jeho postoj k nominácii profesorky Brosius-Gersdorf na post ústavnej sudkyne. Iniciatíva „Nový začiatok“ mu adresovala otvorený list, ktorý pripomína skôr budíček, než zdvorilú výzvu. Prečo je celá situácia taká vyhrotená? A akú úlohu v tom hrá ochrana nenarodeného života?

List, ktorý nešetrí slovami

„Dovolíte, aby bol tým najslabším odopretý základný ústavný princíp ochrany ľudskej dôstojnosti, a to bez akéhokoľvek komentára? Je pre nás absolútne nepochopiteľné, ako sa katolícky biskup môže vyhýbať svojej zodpovednosti.“ Týmito ostrými slovami sa začína list, v ktorom „Nový začiatok“ obviňuje biskupa Bätzinga z „hrubého porušenia povinností“ a „otvoreného rozporu s univerzálnym učením Katolíckej cirkvi“.

Iniciatíva poukazuje na to, že hoci kandidátka, profesorka Brosius-Gersdorf, zatiaľ nebola zvolená, jej verejné názory v oblasti ochrany života sú v ostrom rozpore s učením cirkvi. Biskup Bätzing sa k situácii odmietol vyjadriť s tým, že ide o politickú záležitosť. List však jeho postoj ostro odsudzuje: „Urobte to, čo má katolícky biskup urobiť: napravte svoj chybný postoj! Ukážte svoje farby! Bojujte!“


Cirkevná misia alebo politický terén?

Prečo je ticho biskupa takým problémom? Pre „Nový začiatok“ je to jasné: biskup nie je len politický pozorovateľ, ale „sakramentálne splnomocnený a poslaný verejný svedok Evanjelia“. To znamená, že ak ide o základné etické otázky, ako je právo na život, nemôže ostať ticho. List v tomto smere pripomína štyri kľúčové body, v ktorých sa názory kandidátky rozchádzajú s cirkevnou doktrínou.

Vyzývatelia sa odvolávajú na slávneho ústavného právnika Ernsta-Wolfganga Böckenfördeho, ktorý povedal, že „sekulárny štát si nemôže vytvoriť podmienky, na ktorých sám stojí“. Inými slovami, štátna moc sa musí opierať o určité hodnoty, ktoré presahujú jej vlastné hranice. A práve tu by mala zohrávať svoju úlohu aj cirkev. List taktiež cituje pápeža Benedikta XVI., ktorý zdôrazňoval, že právo musí vychádzať z prírodného práva a rozumu.

Boj o dôstojnosť a život

Iniciatíva verí, že tam, kde sa diskutuje o „bezpodmienečnej platnosti ľudskej dôstojnosti“ od momentu počatia až po prirodzenú smrť, tam sa musí bojovať. V liste pripomínajú slová dvoch iných nemeckých biskupov, ktorí prehlásili: „V Nemecku už nikdy nesmú existovať ľudia druhej kategórie!“

V tomto kontexte vnímajú postoj biskupa Bätzinga ako „dýku do chrbta“ jeho spolubratom.

Záverečná výzva je jasná: obrana dôstojnosti človeka je „kľúčovou úlohou Cirkvi vo všetkých dobách a vo všetkých spoločenských kontextoch“. Inicátori listu, Bernhard Meuser a Martin Brüske, vyzývajú predsedu biskupskej konferencie, aby si splnil svoju povinnosť a jasne ukázal, na ktorej strane stojí.

Ide o otvorenú výzvu, ktorá má potenciál otriasť hierarchiou Katolíckej cirkvi v Nemecku. Či sa biskup Bätzing rozhodne na ňu reagovať, a či to bude mať nejaké následky, ukážu až nasledujúce dni.

zdroj: kath.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *